Skip to content

Wprowadzenie do Surgical Safety Checklists w Ontario, Kanada

2 lata ago

496 words

Badanie opublikowane w 2009 r. Wykazało, że wdrożenie 19-pozycyjnej listy kontrolnej bezpieczeństwa chirurgicznego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) znacznie zmniejszyło liczbę powikłań chirurgicznych, z 11,0% do 7,0%, oraz zmniejszyło częstość zgonów wewnątrzszpitalnych z 1,5% do 0,8% .1 Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co najmniej 500 000 zgonów rocznie może zostać uniemożliwione przez ogólnoświatową realizację tej listy kontrolnej2. Ten dramatyczny efekt stosunkowo prostej i dostępnej interwencji doprowadził do jej szerokiego zastosowania. W Wielkiej Brytanii ogólnokrajowy program został wdrożony przez National Health Service w kilka tygodni po publikacji badania WHO, 3 i prawie 6000 szpitali na całym świecie aktywnie używa lub wyraziło zainteresowanie wykorzystaniem listy kontrolnej.4 Efekt obowiązkowej implementacji listy kontrolnej jest niejasny. Badania nad wdrożeniem były obserwacyjne, 5-11 ograniczono do niewielkiej liczby ośrodków, 6-11 nie ocenili wyników leczenia, 8-10 lub nie wykazali skuteczności stwierdzonej w badaniu WHO.6,7 Tylko badania obejmujące szkolenie zespołowe11-13 lub bardziej wszechstronny system bezpieczeństwa, który zawiera wiele list kontrolnych14, wykazały skuteczność podobną do obserwowanej w badaniu WHO.
Wdrożenie list kontrolnych bezpieczeństwa operacyjnego nie jest jednolite, 15, 16, a jakość wykonania może być niższa, gdy udział nie jest dobrowolny. W Ontario, prowincji kanadyjskiej zamieszkałej przez ponad 13 milionów ludzi, Ministerstwo Zdrowia i Opieka Długoterminowa zaleciły publiczne zgłaszanie przestrzegania list kontrolnych bezpieczeństwa chirurgicznego dla szpitali od lipca 2010 r.17 Natychmiastowe wdrożenie list kontrolnych bezpieczeństwa chirurgicznego w Ontario naturalny eksperyment w celu oceny skuteczności wdrożenia listy kontrolnej na poziomie populacji.
Metody
Przegląd
Przeanalizowaliśmy wyniki zabiegów chirurgicznych przeprowadzonych przed i po przyjęciu list kontrolnych bezpieczeństwa operacyjnego, wykorzystując dane administracyjne dotyczące zdrowia ludności (patrz Dodatek dodatkowy, dostępny wraz z pełnym tekstem tego artykułu na stronie). Badanie zostało zatwierdzone przez zarząd etyki badań w Sunnybrook Health Sciences Center.
Listy kontrolne bezpieczeństwa chirurgicznego
Skontaktowaliśmy się ze wszystkimi 133 szpitalami chirurgicznymi w Ontario w celu ustalenia, kiedy wprowadzono listę kontrolną bezpieczeństwa chirurgicznego (miesiąc, jeśli dzień nie był znany), czy zastosowano specjalną interwencję lub program edukacyjny, oraz wybraną listę kontrolną (Canadian Patient Safety Institute) lista kontrolna, lista kontrolna WHO lub unikalna lista kontrolna opracowana przez szpital). Szpitale musiały zgłosić liczbę zabiegów chirurgicznych, w których zastosowano listę kontrolną bezpieczeństwa chirurgicznego (licznik) jako odsetek całkowitej liczby wykonanych zabiegów chirurgicznych (mianownik) w instytucji. Szpitale zazwyczaj wyznaczają koordynatora listy kontrolnej, często pielęgniarkę w sali operacyjnej, w celu ustalenia, czy lista kontrolna jest wypełniana dla każdej wykonywanej procedury chirurgicznej. 18 Zgodność z listami kontrolnymi bezpieczeństwa chirurgicznego jest podawana do publicznej wiadomości przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Długoterminowej Ontario na poziomie indywidualnego szpitala
Okresy badań
Przebadaliśmy 3-miesięczne odstępy dla każdego szpitala, jeden kończący się na 3 miesiące przed wprowadzeniem listy kontrolnej do zabiegu chirurgicznego, a jeden rozpoczynający się 3 miesiące po wprowadzeniu listy kontrolnej
[hasła pokrewne: sugru allegro, materac przeciwodleżynowy refundacja, forum krzyżówkowicza tylko dla orłów ]

0 thoughts on “Wprowadzenie do Surgical Safety Checklists w Ontario, Kanada”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: stomatolog Warszawa Żoliborz[…]

Powiązane tematy z artykułem: forum krzyżówkowicza tylko dla orłów materac przeciwodleżynowy refundacja sugru allegro